دانستنی هایی در مورد نفت

سه‌شنبه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1390

دانستنی هایی در مورد نفت

دانستنی ها | دانستنی هایی در مورد نفترابطه انسان با نفت درست مانند طلا، به قرن ها پیش بازمی گردد. نفت که در ابتدا برای گرما و نور از آن استفاده می شد امروزه به خون حیاتی ملل صنعتی تبدیل شده است.

به گزارش واحد اطلاع رسانی شرکت نفت و گاز پارس، یک بانک سوئدی به نام کارنرجی (Carnergie) اخیراً نکات جالبی را در خصوص نفت منتشر نموده است که بد نیست شما نیز از آنها مطلع شوید.

اولین تولید نفت در جهان:

اولین تولید نفت در جهان به سال 327 باز می گردد، زمانی که مهندسین چینی از خطوط لوله بامبو برای حفاری در 240 متری زیر سطح زمین به منظور استخراج قطره های نفت استفاده می کردند. کارنرجی همچنین اشاره می کند که در آن زمان، نفت تحت عنوان «آب سوختنی» اطلاق می شد و از آن برای تبخیر آب دریا و تولید نمک استفاده می شد.

اولین تولید دریایی در جهان:

اولین تولید نفت در دریا خیلی هم در نقاط دور دریا نبود. در سال 1891، کارگرانی از شرکت نفت ریلی و بنکرز (riley and Banker’s Oil) در دریاچه بزرگ سنت مری از یک سکوی چوبی اقدام به حفاری برای یافتن نفت نمودند. این دریاچه حدود 70 مایلی غرب کلمبوس، در اوهایو واقع است.

عمیق ترین چاه دریایی در جهان:

پاسخ این سوال را همه ما به خوبی می دانیم. در سپتامبر 2009، چاه ترانس اوشن دیپ واتر هورایزن Transocean’s Deepwater Horizon با عمق 10.683 متری حفر گردید و آن را تبدیل به عمیق ترین چاه در جهان نمود. این رکورد مدت کوتاهی برقرار بود زیرا چاه Deepwater Horizon شش ماه بعد منفجر شد.

طولانی ترین چاه تولید نفت:

نمی دانم آیا حفاران نفت در Titusville، پنسیلوانیا می دانستند که پس از 150 سال کار ساخت دست آنها همچنان در حال استفاده است؟ چاه McClintock#1 در سال 1861 شروع به تولید نمود و امروز همچنان در حال تولید است. این چاه زمانی حدود 50 بشکه در روز تولید داشت اما هم اکنون تولید آن از حدود 12 بشکه در ماه تجاوز نمی کند.

برزگترین میدان نفتی دریایی جهان:

با 50 کیلومتر طول و 15 کیلومتر عرض، میدان صفانیا در عربستان سعودی بزرگ ترین میدان نفتی دریایی در جهان به شمار می رود. صفانیا که در سال 1951 کشف شد، حدود 37 میلیارد بشکه نفت و 151 میلیارد کیلومتر مکعب گاز در خود جای داده است. این میزان می تواند نیاز امریکا را به مدت 5 سال تأمین نماید.

بزرگ ترین میدان گازی دریایی جهان:

بخش شمالی پارس جنوبی در خلیج فارس بزرگ ترین میدان گازی دریایی جهان به شمار می رود. این میدان که مابین ایران و قطر مشترک است و حدود 3000 متر زیر سطح دریا قرار دارد، 51 تریلیون متر مکعب گاز را در خود جای داده است.

بزرگترین انفجار در طول تاریخ:

انفجار چاه ماکوندو و پس جریان های آن، که توسط Deepwater Horizon (لطفاً به بالا مراجعه شود) در حال حفر بود، حدود 9/4 میلیون بشکه نفت را به درون خلیج مکزیک روانه کرده است.

بزرگ ترین سکوی نفتی جهان:

بزرگ ترین سکوی نفتی جهان که حدود 59.500 تن وزن دارد، The Thunder Horse PDQ، از طریق سرمایه گذاری مشترک توسط دو شرکت معظمBP و ExxonMobil ساخته شده است.

علیرغم اندازه بزرگ آن، این سکو همچنان نسبت به عناصر مختلف شکننده است و طوفان سال 2005 دنیس این سکو را واژگون کرده است.

بزرگترین تأسیسات مخزن و تخلیه تولید شناور در جهان:

کیزومبا ExxonMobil-A دارای ظرفیت ذخیره سازی 2/2 میلیون بشکه نفت دارد که بزرگ ترین تأسیسات از این دست در جهان به شمار می رود. سازه 800 میلیون دلاری هم اکنون در خارج از سواحل آنگولا در حال بهره برداری می باشد.

کوچکترین مخزن و تخلیه تولید شناور در جهان:

تأسیسات مخزن و تخلیه تولید شناور Roc Oil در سواحل جنوب شرقی استرالیا واقع شده است، که می تواند 10.000 بشکه نفت در روز را نگهداری و تخلیه کند.